IMAHÉT
A Krisztus-hívők egységéért
Már jó régen, épp 1908 óta január 3. vasárnapján kezdődik világszerte az ökumenikus imahét, pontosabban imanyolcad (vasárnaptól – vasárnapig). Magyarországon később lett általánossá, a mi településünkön pedig csupán néhány esztendeje. Bár sok helyen naponta tartanak könyörgéseket a különböző felekezetek templomaiban, nálunk eddig az volt a szokás, hogy csak egy közös ökumenikus istentisztelet van az adott héten. A helyszínek évente változnak.
Ebben az esztendőben másként volt. Kicsit túlozva azt is írhatnám, történelmet írtunk. A Forróra érkezett új plébános, Bertók József, érseki tanácsos úr meghívta az imahét nyitó napjára a forrói templomba a többi keresztyén felekezet híveit és lelkészeit. Forró lakossága túlnyomórészt római katolikus, de nem hagyhatók figyelmen kívül az ott élő görög katolikusok, evangélikusok és reformátusok sem. Ezt ismerte fel a plébános úr, és tartottunk először ott ökumenikus istentiszteletet.
Ugyancsak első alkalom volt, hogy a második vasárnapon az abaújdevecseri református templom volt a helyszíne a közös imádkozásnak. Úgy Forrón, mint Abaújdevecserben nem csak a helyi hívek jelentek meg, hanem jelentős számban a környékbeliek is.
A záró istentiszteletre január 31-én került sor Encsen, a görög katolikus templomban. A cudar időjárás miatt csak Encsről tudtak jönni a hívek, de ez nem von le semmit annak jelentőségéből.
Az idei imahétre ajánlott fő ige, a Lukács evangéliumának 24. része volt, Jézus Krisztus feltámadásának története, különösen is Jézus szavai: „Ti vagytok erre a tanúk.” (48. v.)
Nyomon követtük az eseményeket a sírhoz igyekvő megrémült asszonyoktól az emmausi úton elbátortalanodott két tanítvány történetén át a tizenegy tanítványnak való megjelenésig. Ők mind, akik találkoztak a feltámadt Jézussal, elküldettek Jézus által a misszió végzésére. „Ti vagytok erre a tanúk.” És ahogy ők: Mária Magdolna, az emmausi kettő és a többiek tanúskodtak, hirdetői lettek a feltámadt Krisztusnak, nekünk is hirdetnünk kell Jézusnak a halál felett aratott győzelmét.
Ezt tették a gyülekezetek lelkipásztorai (rangok és titulusok sorolása nélkül): Baksy Mária, Bertók József, Ficzere Csilla, Gerlay Pál, dr. Petrasevits Dénes, erre kapott megbízást a résztvevő gyülekezet is.
Hazánkban együtt él és együtt szeretne boldogulni protestáns és katolikus. A januári imahét mindig kiemelkedő eseménye az egységkeresésnek. Az öröklött különbségek ellenére ma már el tudjuk fogadni egymást, tisztelettel tekintve a másik egyház gondolkodására, hagyományaira, istentiszteletére.
Ha a XXI. századot az Evangélium szellemében kívánjuk folytatni, akkor a keresztények közötti több évszázados történelmi megosztottságot kell valamelyest enyhíteni. Ezért egyre tudatosabban kell a kapcsolatfelvétel lehetőségét keresni közösségeink között a világban, Európában, Magyarországon és Encsen is.
Csobádon készült felvételek alul.



-



























